Ráta sa, čo sa dá zrátať a dá sa zrátať to, čo sa ráta?

Autor: Michal Duchoň | 14.6.2013 o 22:57 | (upravené 14.6.2013 o 23:05) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  704x

Sú dni a sú dni. Lepšie, horšie, zvláštne, obyčajné, adrenalínové, nudné, veselé... Ale to je s odstupom času aj tak jedno, lebo aj tak si ľahneš spať, na druhý deň sa zobudíš a začína úplne nový deň. Preto možno ani tak nie je dôležité, či bol ten deň dobrý alebo zlý, ale skôr, čo si z neho odnesieš.

Pre mňa bol dnes mega efektívny deň: budíček, príprava perfektných raňajok, spontánny post na Fitnessu, vybavenie emailov, pomoc Janie s nakladaním vecí do auta, super desiata, príprava do školy, varenie obedu, škola (počas ktorej som zjedol obed :)), nahranie článku na Fitnessu, cesta bicyklom do posilky + počúvanie audiobook, SMSka Janke, tréning, cottage cheese, práca v posilke, losos, cesta bajkom domov + počúvanie audiobook, príprava večere, pokec so spolubývajúcim, telefonát s Jankou, pozretie TED videa popri jedle, naplánovanie zajtrajšieho tripu na bajku za Jankou a teraz hneď ako dopíšem tento blog idem vypnúť comp a niečo počítať...

 

Ak by som si mal naplánovať efektívny deň, vyzeral by takto ako dnešný. No nie každý deň je taký super. A nie každý deň máš možnosť zastaviť sa a uvedomiť si, aký bol dnešný deň, čo bolo super a čo nie, popremýšľať a niečo si z neho odniesť ďalej, do ďalších dní...

 

Oprava! Možnosť máš vždy. Len to nerobíš... Čo si odnášam ja? čítaj ďalej...

 

Teraz večer som si robil bryndzovú pomazánku (diky Dodovi za dovezenie bryndze & slovenského masla sem do Nemecka). Miešal bryndzu s maslom. Úplne pomaly. Pretláčal si do nej cesnak, krájal cibuľu, pridával chilli, olivový olej, soľ, korenie... Keď bola hotová, začal som si čistiť uhorku, krájať ju na pásiky a natierať nátierku...

 

Do kuchyne prišiel Rajkumar, môj spolubývajúci z Nepálu. Delíme sa o kuchyňu 6, ale dovolím si tvrdiť, že ak sa v nej stretnú 2 ľudia, na 99% sme to my dvaja. Pokecali sme si o tom, kto mal aký deň, čo nové nás zase prekvapilo v tejto krajine, prečo je super, že tu sme, kto má koľko voľného miesta v chladničke a ochutnali sme navzájom čo kto varí... :)

 

Niekedy sa ponáhľam a som v kuchyni tak 88 sekúnd max - toľko mi trvá spraviť si shake s ovsenými vločkami, mliekom, ovocím, mandľami & medom, všetko pomixovať, vypiť, očistiť pohár & mixér a niekam sa ďalej ponáhľať. No niekedy sa neponáhľam. Všetko si pripravím, dám si viac záležať, viac si to vychutnám, viac vnímam okolie, viac si s Rajkumarom pokecáme. Viac sa mu pozerám do očí keď kecáme a nie len tak periférne vnímam, že tam je. Viac sa ho pýtam. Viac počúvam.

 

Tieto jednoduché momenty, kedy nerobím nič iné, nepočúvam pri tom hudbu, nečakám hovor, necheckujem čo nové na facebooku a gmaile a nikam sa neponáhľam so sústavnými pohľadmi na hodinky, sú často tie, ktoré mi dodávajú najviac energie, pohody a ľahko si na ne spomeniem. A sú to tie, ktoré sa rátajú.

 

Jasné, hovorí sa, že menej je viac. Logické. Seth Godin ma ale naučil niečo iné, niečo lepšie:

 

"Menej nie je viac - menej je proste menej. Viac je viac. Ale menej je lepšie."

 

Čokoľvek robíš a akokoľvek žiješ, je jedno, či je tvoj deň efektívny ako dnes môj, alebo či stihneš za celý deň jednu jedinú vec. Vždy platí: Na malých veciach záleží. Na tých, kedy sa sústredíš iba na ne a na nič iné, kedy máš na konci viac pohody a posúvajú ťa ďalej.

 

Ja viem, toto ste už počuli všetci asi tak tristotisíckrát. Srdiečka, meditácia, hojnosť, sebauvedomenie, vďačnosť... Nebudem ťa ani presviedčať, že som prišiel na niečo nové. No keď mám rôzne "a-ha momenty", najviac z nich vyťažím, keď sa o ne delím s ostatnými a posúvam ich ďalej. Dávam to na papier (display) a ako si to potom čítam, rozmýšľam o nich z inej perspektívy... Diskutujem o nich. Nezabudnem na ne. A keď si to prečítam aj zajtra, viem, že je jedno, aký bol dnes deň, dôležité je to, čo som si z neho odniesol. A ak som aj dnes stihol +10 vecí, je to jedno - prázdny to-do list nie je cieľ, cieľ je cesta a počas nej momenty, ktoré sa rátajú.

 

Na záver ďalšia (aj "cesta=cieľ" je z neho) myšlienka z filmu peaceful warrior:

 

"Vedomosť a múdrosť nie sú to isté. Vedieť to urobiť je vedomosť. Urobiť to je múdrosť."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?