O predaji alebo ak sa chceš niečo naučiť...

Autor: Michal Duchoň | 28.12.2012 o 0:46 | (upravené 28.12.2012 o 1:23) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1502x

...hľadaj si prácu, kde sa niečo naučíš. V lete 2008, po prvom ročníku na výške, ako 19ročný, som si v Blave hľadal prácu a bol som dostatočne hlúpy a šťastný zároveň, aby som sa dostal na pohovor do firmy, ktorá robila priamy predaj...

Firma sídlila na Račku a predávala voľné vstupy do divadla. Brožúra stála 800sk, boli v nej voľné lístky do 4 divadiel a bolo treba si pri kúpe jedného lístka zameniť druhý za ten z brožúry. Takže tie voľné lístky sa nedali použiť samotné, vždy 1+1 -> výhodné pre divadlo, výhodné pre ľudí, výhodné pre firmu. Provízia bola myslím 160sk z jednej brožúry a ak si predal 6 a viac, za jednu bolo 180sk - ráno stretko vo firme na 15min, motivačná reč, manažér ti povedal, s kým ideš a kam - robili sme v dvojiciach a vždy v nejakej inej časti BA - párkrát aj mimo BA. Podvečer o 18:00 stretko, vrátenie zvyšných brožúr, prachy priamo na ruku a vidíme sa ďalší deň ráno o 8:00. Ak nič nepredáš, nič nezarobíš. Žiadny pevný plat. Žiadne dohodnuté biznis meetingy - je len na tebe, komu a kde čo predáš. Radilo sa ísť do firiem. Prepravu si musíš zabezpečiť sám, najedz sa, kedy chceš. Toto bol fakticky popis tej brigády. Ak by som to vedel, v živote by som tam neposlal CV... Ale poďme pekne po poriadku...

"Mladý kolektív, možnosť nadštandardného zárobku, pozícia na marketingu". Asi takto to vtedy znelo, pamätám si, že tam bolo niečo s marketingom... Poslal som CV, bol som pozvaný na pohovor, prešiel som. Predaj mi vždy išiel, takže som zaujal. Postupne mi manažér hovoril o tom, čo sa asi bude robiť. Na druhý deň som mal pozorovací deň, jedna tímlíderka si so mnou sadla na kávu ráno, pozvala ma, ako bolo v tej firme zvykom a vysvetlila mi, čo sa robí. Predávaš. Neponúkaš, predávaš. Zvyšok dňa som s ňou strávil a pozeral som sa, ako sa to robí. Moc sa jej nedarilo a ja som vedel, že budem určite lepší. Večer vo firme som povedal, že do toho idem.

Na druhý deň som predal jednu brožúru. Za ten deň som viac minul ako som zarobil. Nevzdal som to, šiel som ďalej. Predal som 3 a aj 5 za deň... Na konci toho týždňa bola súťaž, kto predá viac ako 10, dostane ešte +1000sk. Predal som 13, mal som pocit, že v ten deň predám aj eskimákovi chladničku. Za týždeň som si zarobil viac ako v call centre za mesiac...

Prišli dni, kedy som nepredal ani jednu, prišli dni, kedy som ich predal toľko, že som volal kolegyni, či mi nedá nejaké brožúry, lebo už nemám... Dobré dni, zlé dni... Bol si vždy len taký dobrý ako tvoj posledný deň. História nič neznamenala, hoci boli prípady, kedy niekoho vyhodili, lebo mal podpriemerné výsledky. Väčšinou ale ľudia skončili sami, do týždňa.

Za celé leto som si slušne zarobil, na konci som bol už aj ja medzi tými, kto ráno dával motivačnú reč. Ten pocit, keď sa večer kolegyňa vrátila s vypredanými brožúrami a poďakovala mi, že som jej dal ráno super impulz, bol hodný všetkých predaných brožúr. Kto predal 6 a viac, dosiahol tzv. "zvonček". Vo firme bol na stene zvon a kto to dal, mohol si hrdo zazvoniť, tak poriadne, že to bolo počuť až von. Na konci dňa to stálo za to, unavený a hladný, zazvoniť na ten zvonisko... To bol pocit, kedy si si povedal: "Prekonal som sám seba". Pocit, ktorý ti práca v administratíve za fixný plat nedá.

Predaj ma naučil veľa vecí. V akom si rozpoložení, takých ľudí budeš priťahovať. Máš od rána zlú náladu? Všetci ti budú pripadať nasratí. Máš od rána super náladu, v ušiach ti hrá hudba a vidíš svet ako krásne miesto plné fasa ľudí? Presne taký bude aj tvoj deň. Svet nie je aký je. Svet je, aký si ty.

Ľudia si myslia, že šikovný predajca má veľkú hubu a vie skvele kecať. Ja si myslím, že má šikovné uši a vie dobre počúvať. Šikovné ústa prídu až potom. Na každého platilo niečo iné, s každým sa musíš rozprávať inak a každý reaguje na iné slová. No pokiaľ dotyčného nepočúvaš a nevieš sa vcítiť do jeho kože, len veľmi málo krát ti povie "no super, že ste tu s tou brožúrou, všetko poznám, kupujem". Ak som za celé leto kecal s pár tisíc ľuďmi, toto mi za tri mesiace povedal iba jeden človek...

Predaj je špinavá hra, kde ide iba o prachy. Vo firme nemáš komu veriť. Stretol som sa s klamstvami, zahmlievačkami a intrigami. Predávate vo dvojiciach, aby ste spolupracovali, ale v skutočnosti ste tam na to, aby ste sa navzájom naháňali, lebo vieš, že ak budeš na WC o sekundu dlhšie, tvoja kolegyňa ti zatiaľ môže vyfúknuť kšeft. Na druhej strane, predať nie je všetko. Vedieť sa ráno pozrieť do zrkadla s tým, že si pri predaji neklamal ani nič nezatajil, je hodné všetkých predaných brožúr. Česť máš len jednu. Raz,v prvý týždeň som niečo zamlčal, bola to drobnosť, ale viem, že inak by to tá baba nekúpila. Neupozornil som ju. Ten pocit bol horší ako prísť naspäť do firmy s nula predanými brožúrami... Odvtedy som nikdy nič nezamlčal. Zistil som, že ak to nie je win-win, povedal som "máte pravdu, toto naozaj nevyužijete", hoci som skúsil všetky nápady sveta a išiel som ďalej.

Zistil som tiež, že ľudia si o tebe vytvoria obraz ešte skôr, ako otvoríš ústa. Predsudky sú špina, ale to neznamená, že ich nemôžeš využiť. Oblečenie hralo strašnú rolu. Zistil som, že keď ťa majú ľudia radi, ide to ľahko. Si im nesympatický? Máš smolu. Zistíš, že biznis je o dôvere. V živote sa dôvera buduje roky - pri priamom predaji máš desiatky sekúnd.

Zistil som tiež, ako veľmi sa ľudia dajú zmagoriť reklamou. Vtedy všade bežala masívna reklama na muzikál "Producenti". Hoci veľa ľudí, čo to videlo, sa zhodlo, že to bola blbosť a isto nie hodné toľkých peňazí, všetci mi nadšene hovorili, ako na to chcú ísť. Prečo? Lebo je to v telke a rádiu a aj suseda sa na to chystá...

Veľa ľudí dá na odporúčania. Ak si bol v budove, kde sa všetci poznali, bolo treba nájsť niekoho, kto to od teba kúpi. Zvyšok šiel ľahšie, pretože "Betkaaaa? Aj u teba bol? Heeeej, kúpila si si to? Na Mníšky s Pavelekovou?" dotelefonovala. "Dajte sem tiež jednu!"

Pochopil som, že je možno 2% ľudí, ktorí by tú brožúru kúpili tak či tak, možno 30% ľudí, ktorí by to nekúpili v žiadnom prípade a zvyšok bol na mne. Poznáte ten pocit, kedy si hovoríte, že keby nebolo toho šikovného/milého/úbohého predajcu, tak si to nekúpite? Vtedy ste boli to, čo vtedy pre mňa tých zvyšných 68% - výzva.

Minule som písal o riskovaní a toto s tým súvisí. Verím tomu, že jedna z najlepších prác je robiť predaj, žiadne istoty, 100% toho, čo zarobíš sú provízie, plat neohraničený z hora ani z dola, len ty a tvoje schopnosti. Ak si hľadáš prácu, kde si chceš privyroviť a niečo nové sa naučiť, radím ti, choď do toho. Naučíš sa komunikovať. Zistíš, že celý život je predaj - pri balení žien, na pracovných pohovoroch, na blšom trhu, pri zháňaní investorov... Všade sa musíš vedieť predať.

Zistíš, aký je tvoj štýl predaja, aké sú tvoje silné a slabé stránky, ako vieš robiť pod tlakom a čo ťa vie motivovať v časoch, keď sa nedarí. A hlavne si užiješ ten pocit, kedy ráno vstávaš a netušíš, ako budeš zaspávať, no vieš, že to máš vo svojich rukách.  Hovorím - rob na seba, začni podnikať, ale pokiaľ stále študuješ a hľadáš si prácu, kde sa chceš najviac naučiť, rob predaj.

Dúfam, že ti dal tento príbeh krátky obraz o tom, ako to asi funguje... Ja som bol dobrý a šlo to super, ale za všetkým je veľa makania. Keď iní spali, ja som študoval program divadiel, recenzie a reklamy. Čítal som Carnegieho a Ziglara... Osloviť neznámeho človeka bolo pre mňa zrazu tak prirodzené ako pozrieť sa na hodinky. Viesť dialóg, pýtať sa, počúvať, vysvetliť, poradiť... O predaji sa dá písať veľa a všetkého veľa škodí. Tu asi zastavím. Možno budeš dostatočne hlúpy na to, aby si z inzerátu nezistil, že sa jedná o priamy predaj a tak to vyskúšaš, ja však verím, že to bolo šťastie a šiel by som do toho znovu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?