Zvoliť si neistoty - o hľadaní šťastia

Autor: Michal Duchoň | 18.12.2012 o 6:29 | (upravené 18.12.2012 o 6:34) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  1112x

Bol som sám v cudzej krajine, bez práce a priateľov a mínali sa mi peniaze. Mohol som sa vrátiť domov, ale neurobil som to. Predminulé leto, mal som 22 a bolo to to najkreatívnejšie a najusilovnejšie obdobie môjho života, ktoré zo mňa spravilo človeka dnes šťastnejšieho, ako som bol kedykoľvek predtým.

Mal som hrnček, kde bolo napísané: "Šťastný človek je ten, kto sa ráno zobudí, večer ide spať a medzitým robí, čo chce". Niekto iný si môže myslieť, že šťastný človek je ten, ktorý má veľa peňazí. Ak si mám vybrať z týchto dvoch, verím hrnčeku. Spoločenský tlak, média a trendy tvoje vnímanie šťastia deformujú. Myslíš si, že ak nemáš nový smartphone, tvoj život stojí za prd. Niekde na opačnom konci sveta je človek šťastný, pretože má topánky a rádio. Nečudo, že podľa výskumov sú najšťastnejší ľudia na svete obyvatelia nerozvinutých oblastí Južnej Ameriky.

 

Je zaujímavé, koľko veľa ľudí je reaktívnych a namiesto toho, aby zobrali svoj osud do vlasných rúk, nadávajú pred telkou na vládu, dane, škandály, dopravu, počasie, atď. Vlastne to ani nie je zaujímavé, je to fakt, že väčšina ľudí sa vyhovára, bedáka a ukazuje prstom na druhých. To je tých spomínaných 99% - obete režimu - len im v kampani zabudli povedať, že zmieriť sa s tým bola ich vlastná voľba.

 

Myslím si, keď už som spomenul kampaň, že ľudia si zaslúžia neistoty. Zaslúžia si byť vrhnutí mimo svoju zónu pohodlia a ukázať, čo v nich naozaj je - pretože vtedy im nič iné neostáva. Veď kedy inokedy sa dokážeš maximálne sústrediť na to dôležité ako vtedy, keď ide do tuhého? Keď ide o veľa, nenapadne ťa zabíjať čas pozeraním telky, pretože si to jednoducho časovo nemôžeš dovoliť. Prídu neistoty a zrazu si efektívny. Áno, najviac sa učíš na skúšku noc pred, áno, najusilovnejšie pracuješ vtedy, ak ti hrozí vyhadzov a áno, najrýchlejšie bežíš vtedy, keď ťa naháňajú!

 

Neistoty a tieseň prídu - a vtedy budeš musieť zo seba vymačkať maximum. Ale má to jednu chybičku - nepríde to tvojou voľbou. V tvojej práci sa začne prepúšťať kvôli zlej situácií a budeš musieť zvýšiť výkon o 100%, inak letíš... Alebo tvoje dieťa ochorie a budeš náhle potrebovať 200 000€ na operáciu, inak zomrie... V každej z týchto situácií budeš makať ako fretka a ukážeš svoj plný potenciál. Budeš tvorivejší ako nikdy predtým, makať budeš zo všetkých síl a nepodstatné veci, ako napr. pochybovačské reči druhých, sa pre teba konečne stanú naozaj nepodstatnými. Pokiaľ kríza nepríde, pravdepodobne ten potenciál nikdy naplno nevyužiješ. Budeš si myslieť, že si šťastnejší, v skutočnosti budeš prázdnejší.

 

Vieme, že doba je zlá, vyhliadky negatívne, každým rokom budeme len starší a starší a náš talent bude zapadať prachom, tak prečo sa potom tak bojíme riskovať? Prečo nezoberieme po škole ruksak a nejdeme do zahraničia - zarobiť si, naučiť sa jazyk, zmeniť prostredie, spoznať sami seba? Prečo nezaložíme vlastnú firmu? Prečo sa bojíme riskovať? Strach zo zlyhania? To ti verím, ale mať nudnú prácu do konca života a raz si uvedomiť, že život prešiel ako voda a na smrteľnej posteli sa budeš klamať, že si žil dobrý poslušný život, hoci si zistil, že tie odpracované roky a za ne ten mizerný dôchodok je ako výsmech za tvoj strach, keď si vtedy sa rozhodoval, čo ďalej a zvolil si si istoty - toho by som sa bál 100x viac!

 

Neboj sa začať podnikať, robiť sám na seba a robiť, čo ťa baví. Vzdelávať sa vtedy, keď sa ostatní flákajú. Ísť do neznáma. Robiť veci inak ako ostatní. Zlyhať. Znovu sa postaviť. Znovu zlyhať. Znovu sa postaviť. Uspieť! Jasné, že sa ti ľudia vysmejú, keď zlyháš a budú ti hovoriť, že "tak ti treba, my sme ti to hovorili...". V skutočnosti sa ale iba chcú utvrdiť v tom, že spravili dobre, keď to hrali na istotu, hoci sami vedia, že to tak nie je a vedia, že ak budeš nasledovať svoje sny, ty budeš šťastný a oni ti budú závidieť a ľutovať, že nemali toľko odvahy, čo ty.  Áno, na nič z toho, po čom tajne túžime a čo by sme chceli robiť, nemáme dobré podmienky. Sú dostatočne zlé, aby to veľa ustráchancov odradilo, ale stále dostatočne priaznivé, aby si mal vo vlastných rukách to, či uspeješ alebo nie.

 

Doba je zlá a vyhliadky negatívne. Ešte nikdy nebolo riskovanie a nasledovanie svojich snov takou istotou ako dnes. Istotou, že sa raz obzrieš späť a budeš hrdý na to, že si zobral šťastie do vlastných rúk a napriek všetkým okolnostiam žil šťastne. Pod tlakom a v neistote, ale štastne. Štastne, pretože neviníš za svoju situáciu druhých. Štastne, pretože si si ten tlak a neistoty vybral sám. Šťastne, pretože sa ráno zobúdzaš, večer ideš spať a medzitým robíš, čo chceš.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?