Skoro každý chce byť manažérom. Aké kvality sa najviac cenia?

Autor: Michal Duchoň | 9.7.2011 o 22:20 | (upravené 9.7.2011 o 22:26) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  3108x

Vlastná sekretárka, Audi, iPhone, tučný plat a 50 ľudí pod sebou. Obchodné stretnutia v nóbl reštauráciach, firemné akcie v Alpách, lietanie prvou triedou a dovolenky po celom svete ... Mladý a úspešný... Asi takto si predstavuje väčšina absolventov (nie len) ekonomických smerov svoju vysnívanú kariéru... Poďme sa pozrieť na to, ktoré kvality sa najviac cenia pri prijímaní na lukratívne manažérske pozície.

Najprv 7 kvalít aj s komentárom a potom pár myšlienok na záver. Nech sa páči:

1. Riešenie problémov a robenie správnych rozhodnutí

Hovorí sa, že buď si súčasťou riešenia, alebo si súčasťou problému. Ako uvažuješ? Máš dobré analytické myslenie? Vieš sa na problém pozrieť z viacerých uhlov a nájsť kreatívne riešenie? Tieto schopnosti asi si najlepšie vypiluješ tak, že budeš čítať správnu literatúru, budeš sa aktívne zapájať do projektov v škole a mimo nej a získavať čo najviac skúseností. Máš šancu na úlohu lídra, ktorý to môže s tímom niekam dotiahnuť? Neváhaj a ber ju! Ak sa ťa na pohovore spýtajú na situáciu, kedy si naposledy prišiel s efektívnym riešením situácie, je len na tebe, či to bude odpoveď typu "pri projekte XX som v úlohe YY navrhol ZZ..." alebo "minule som otvoril fľašu piva pomocou USB kľúča..."

2. Komunikačné schopnosti

Dať si do životopisu vlastnosť "komunikatívny" vie každý - "však rozprávať viem, tak čo". Otázka je - rozprávaš jasne a zrozumiteľne a máš toľko empatie, aby si vedel, ako to druhá strana pochopila? Má, to čo hovoríš, hlavu a pätu, alebo z teba vypadávajú myšlienky v nenadväzujúcich blokoch? A čo prezentovanie a rozprávanie pred ľuďmi? Dokážeš si podmaniť publikum, alebo začneš koktať a potiť sa? A pozor!, komunikačné schopnosti nie sú len o rozprávaní. Vieš aktívne počúvať?, vieš sa ladne ubezpečiť, že tak, ako niečomu rozumieš, je to aj myslené? A čo písanie? Akú máš gramatiku? Aký máš štýl? Píšeš jasne a stručne, alebo neprehľadne a obšírne? Tieto schopnosti si najlepšie zlepšíš v kombinácií rôznych tréningov a samovzdelávania a uplatňovania v praxi - treba trénovať a trénovať! Veľmi dôležitá je aj kvalitná spätná väzba, aby si sa vedel zlepšiť.

3. Služby zákazníkom

Tak pod týmto nadpisom sa dá predstaviť všeličo, ale v tomto prípade sa jedná o akési myslenie typu výhra-výhra, vcítenie sa do potrieb druhých, profesionálne služby, silnú vnútornú integritu, plnenie záväzkov, získavanie nových zákazníkov a partnerov, ako aj starostlivosť o tých existujúcich. Je to akousi kombináciou mnohých iných kvalít, ale treba si hlavne položiť otázku: Aké sú moje znalosti a skúsenosti v tejto oblasti? Opäť, obchodných úloh rovnako aj zdrojov pre vzdelávanie je mnoho - chopíš sa ich, alebo si radšej pozrieš film Jerry Maguire a budeš čakať, že to všetko príde samo?

 

4. Vedenie ľudí

 

Manažment je podľa P. Druckera robenie vecí správne. Vodcovstvo (a.k.a. Leadership) je robenie správnych vecí. Dokážeš ľudí viesť správnou cestou a udávať tempo? Aké sú tvoje skúsenosti v tejto oblasti? Firma hľadá nového manažéra celej oblasti služieb zákazníkom (od súkromných spotrebiteľov až po veľké korporácie) - dokážeš svojou vízou strhnúť ľudí, podnietiť tímovú prácu a spoločne stanovené ciele dosiahnuť? Mať pod sebou ľudí nie je len o tom, stanoviť rozkazy a čakať na reporty o ich plnení. Je mnoho organizácií a príležitostí, kde máte možnosť viesť ľudí - chopte sa ich a vybrúste tieto svoje kvality.

 

5. Zvládanie nových technológií

 

Zvládanie základných programov balíka MS Office je samozrejmosťou - ale čo ďalšie technológie? Napríklad základy grafiky, plánovacie a organizačné softvéry a podobne... Potrebujete poslať prílohu, ktorá má 50MB - viete, ako na to, alebo pošlete USB kľúčik poštou? Počuli ste už o skratke RSS? Rozoznáte Kindle od iPadu? Toto je zradné - mladí ľudia s technológiami väčšinou problémy nemajú, ale málo z nich sa v nich ďalej vzdeláva a dokázalo by ich naplno využiť pre zefektívnenie procesov.

 

6. Project management

 

Projekty sú výzvy! Začínaš s obmedzenými zdrojmi, pár deadlines a hmlistými cieľmi... S čím končíš? Project management zahŕňa široké množstvo činností - alokáciu zdrojov, finančný manažment, plánovanie, kontrolu, analytické myslenie, pozeranie sa na projekt zhora a videnie tzv. "big picture", time-management, efektívne riadenie ľudí a vzťahov so všetkými záujmovými skupinami, krízový manažment a iné. Je jedno v akej oblasti budeš pôsobiť, pravdepodobne sa tiež stretneš s pár časovo ohraničenými projektami. Mysli na to dopredu, účastni sa na projektoch a naberaj skúsenosti a schopnosti.

 

7. Jazykové schopnosti

 

"Ovládam 2 svetové jazyky - slovenčinu a češtinu." :) Neprestávajte sa vzdelávať a vyhľadávajte príležitosti na zlepšenie jazyka, či už doma, alebo v zahraničí. K tomuto viac ani napísať netreba...

 

 

Áno, áno, tento článok neprináša žiadny objav hodný nobelovej ceny - ale s týmito vlastnosťami je to ako s pravidelnými návštevami zubára - sme si vedomí toho, že sú nevyhnutné, keď na to príde reč, ale nemáme to na stále pamäti a často keď na to príde (napr. na pracovnom pohovore), je už neskoro na vylepšovanie. Lenže s nadobudnutím kvalít nikdy nie je neskoro. Tých požadovaných schopností je veľa, je mnoho článkov na túto tému a mnoho názorov. Týchto sedem som zozbieral ja, na základe prieskumu a iný názor nikomu neberiem, dokonca si ho rád prečítam v diskusií. No namiesto hádania sa o detailoch, poďme sa na to pozrieť všeobecne - predstavme si študenta, ktorý chce byť manažérom. Zhodneme sa, že tieto kvality sú preňho dôležité. OK. Čo ďalej? Začne študovať manažment na univerzite...

 

Rozdiely v príprave manažérov na univerzitách na slovensku a v zahraničí sú dosť veľké. Doma sa učíme hlavne veľa teórie. Ale čo praktické vedomosti? Ako nás univerzity zlepšujú v projektovom manažmente a riešení zložitých situácií? Pre zostručnenie odpovede - oveľa menej, ako univerzity v zahraničí. Robíme menej prípadových štúdií, menej projektov a menej prezentácií s kvalitnou spätnou väzbou. V ekonomických smeroch sme viac orientovaní na vedomosti ako na schopnosti - rozhodne vo väčšom pomere, ako v zahraničí. Nehovorím, že to platí pri porovnaní ľubovoľnej slovenskej a ľubovoľnej zahraničnej univerzity, ale je to tak...

 

Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte je 59% vysokoškolákov na Slovensku nespokojných s tým, ako ich univerzity pripravujú do praxe. Na proces hľadania zamestania ich podľa prieskumu slovenské univerzity tiež nepripravujú - až 80% študentov si to myslí. Na druhej strane - oproti študentom v Česku, Poľsku, Lotyšsku a Litve majú slovenskí študenti najvyššie platové očakávania - priemerný začiatočný plat na úrovni 852 €.

 

Viete, aké schopnosti sa od Vás očakávajú. Takisto si uvedomujete, že Vás Vaše univerzity nepripravujú na Vaše vysnívané pozície dostatočne. Napriek tomu však máte veľké očakávania. Tak čo s tým?

 

Nuž, na to budete musieť prísť bohužiaľ sami. Nie je jedna ideálna cesta, ktorá z Vás spraví dokonalých manažérov a prinesie Vám pozíciu, o akej snívate. Možno je to zahraničná univerzita. Možno je to samoštúdium a rôzne kurzy. Možno sú to mimoškolské aktivity. Možno je to činnosť v organizáciach alebo práca popri škole. Možno viacero týchto vecí dokopy, možno niečo úplne iné. Ale jedno je celkom jasné: keď viete, čo sa od vás očakáva, choďte za tým! Nestačí vyliezť zo školy, vytriezvieť po promóciach a sadnúť si nad spísanie životopisu. Skúste si napísať svoj ideálny životopis už teraz - akými zručnosťami by ste sa chceli pýšiť? Aké skúsenosti by ste chceli mať za sebou? Na akej úrovni by ste chceli ovládať jazyky? Toto všetko sa dá ovplyvniť, tak nečakajte. Dávať našu slabú kvalifikáciu za vinu našim univerzitám je jednoduché, pohodlné, ale nič platné...

 

V rámci projektu, ktorý som vypracovával počas štúdia v zahraničí ako súčasť štipendíjneho programu Hlavička Nadácie SPP, som sa venoval (a stále venujem) porovnaniu prípravy manažérov na slovenských a zahraničných univerzitách a predstaveniu nápadov na vylepšenie pre slovenské univerzity. Ak máte konštruktívny nápad, ktorý by pomohol zlepšiť vzdelávanie na našich univerzitách, uvítam ho v diskusií. Ale tento blog je v prvom rade pre všetkých študentov a tých, ktorí snívajú o pozícií manažéra. Moja rada, ktorá je prostá a jednoduchá, je: Buďte proaktívni a zariaďte si, aby sa o Vás firmy bili. Ja viem, že viete, nie ste blbí! Ale myslíte na to sami počas štúdia a idete za tým, alebo si iba poviete "však to je jasné" až keď na to príde reč? To je totiž rozdiel. Prejdite si ešte raz tých 7 kvalít, o ktorých píšem hore, a úprimne sa na každej z nich ohodnoťte. A potom je to už iba na Vás. Teda na nás...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?