Hľadám dobrý systém. Dnes som ho (ne)našiel

Autor: Michal Duchoň | 16.6.2011 o 19:27 | (upravené 16.6.2011 o 20:29) Karma článku: 10,68 | Prečítané:  2627x

Dnes som mal pracovný pohovor - teda aspoň časť z neho. Celý prijímací proces spočíval z 3 častí - test inteligencie, samohodnotiaci test osobnosti a nakoniec záverečný pohovor, pričom ak neprejdeš jednou časťou, nedostaneš sa ďalej - logické. No čo som sa dnes o sebe dozvedel ma akurát-tak rozosmialo - a zároveň dalo životnú lekciu.

Už som (tu) doštudoval a hľadám si v Nottinghame džob. Našiel som jedno zaujímavé miesto, vypichnem, že podľa inzerátu treba byť šikovný, mať logické a analytické myslenie a rozumieť marketingu a financiam. Hmm okej, tak sa ide na to, poslal som CV a list, ozvali sa mi, že mám prísť v stredu o 10:00.

 

Včerajší test bol v pohode, trval hodinu, bolo tam dosť veľa matematiky, nejaké logické veci a pár hlavolamov zameraných na detaily. Bolo nás tam viac, takže prvá prerieďovačka mala byť ten test. Odovzdal som a bolo po prvom dni.

 

Za pár hodín mi zvoní telefón, že som postúpil do ďalšieho kola, ja že 'wueheej!' a vidíme sa na druhý deň o 11:30. Prišiel som tam plný elánu, stále naplnený šťastím za Zdena Cháru, keď som ho v noci/ráno videl ako si užíva Stanley Cup! 'Tento deň bude úžasný, cítim to', a tak som prišiel s úsmevom, posadili ma do miestnosti s počítačom a firemným testom osobnosti, kde som mal sám seba ohodnotiť v rôznych situáciach od 1 do 5... Bolo tam vyše 100 otázok, normálne som mal zo seba dobrý pocit ako som to tak vypĺňal...

 

Práca, na ktorú som sa hlásil, bola tak 50 na 50 - aj s verejnosťou/klientmi, aj v pracovnom teame, aj sám za compom a neúprosnými dátami, aj s dostatkom priestoru na kreativitu. Mal som pocit, že sa tam dokonale hodím... Dorobil som test, počkal som na vyhodnotenie v miestnosti vedľa a za niekoľko minút sa vrátil späť, na interview.

 

Hneď na začiatku mi však týpek povedal, že som neprešiel testom osobnosti a tak moje prijímacie konanie v tomto okamihu končí. Spýtal som sa na spätnú väzbu a čo ten ich test o mne také prezradil. Mal to priamo pred sebou, tak som videl dvojstranový report so zvýraznenými pasážami, ktorý ma zosumarizoval, akoby som práve skončil päťročnú skúšobnú dobu a idem si po feedback. Dozvedel som sa, že som "prehnane perfekcionistický, čo môže viesť k disbalancií v nejakom aspekte K", potom, že moja "prílišná obľuba viesť a organizovať znamená, že sa nedokážem prispôsobiť pracovnému kolektívu" a ako perlička mi prišlo, že "nadmerná extrovertnosť a družnosť mi môže spôsobiť vážne problémy pri individuálnej práci", k čomu mi ešte recruiter vysvetlil, že budem musieť občas aj pracovať sám, čo mi prišlo ako keby hovoril malému decku že "rodičia ťa tu občas nechajú samého".

 

Nehovoril som nič, recruiter teda ešte pre formalitu vyhrabal môj test zo včera a obaja sme si očividne prvýkrát pozreli výsledok, lebo to nebol ten istý recruiter, ktorý mi cez telefón oznamoval, že som prešiel. 100%, všetko správne. "Hmmm!", pogratuloval mi k výnimočnému výsledku a škrabkajúc sa na hlave mi odporučil, aby som určite skúsil aplikovať znova a test osobnosti vyplnil "lepšie". Vtedy ma nenapadol delikátny preklad spojenia "ty hovädo" a rozhodol som sa zahryznúť si do svojho jazyka namiesto toho jeho. Dostal akurát tak suchý výrok, že ak nejaký počítačový program má určiť, či sa hodím na nejaký job, tak si ho môže nechať, lebo ja sa nezmením, test nikdy nevyplním inak ako dnes a aspoň viem, že táto práca nie je pre mňa. Odišiel som.

 

Je mi úplne jedno, čo o mne povie nejaký program. Ešte predvčerom mi kamoška medzirečou povedala cez Skype, že "inak ty si riadny individualista" a ja som len pritakával, že inak by som si tu neužíval bývať sám - no očividne program ma analyzoval na základe toho, že ak nemám žiadny problém osloviť cudzích ľudí a pokecať si o hocičom, tak som moc družný a neviem robiť a existovať sám. Vždy som mal veľké sebavedomie a dlho som iba kecal - proste Young Spice -> sľuby namiesto dôkazov. No počas 4 rokov v organizácií AIESEC som sa naučil to sebavedomie podložiť svojími silnými stránkami a činmi, zreálnieť v oblastiach v ktorých nevynikám a ísť si za tým, v čom som dobrý. Som perfekcionista? Som, jednoznačne, v tom, na čom mi záleží a na čom makám! A čo teraz, náhodou dosiahnem nadštandardné výsledky, tak ma vyhodia, lebo sa nedržím plánu? :) A rád vediem ľudí, organizujem a rozprávam pred davmi? Áno, veľmi, a myslím si že mi to aj ide. Keby som sa nevedel prispôsobiť prostrediu tak by som neviedol tímy v Macedónsku a v Srbsku a keby som okrem "rozkazovania" v teame robiť nevedel, lebo som panovačná opica, tak by som neexceloval počas práce v tíme v Litve...

 

Toto som mu zabudol povedať, ale bolo by to zbytočné. A je to zbytočné, že to píšem aj sem, lebo kto ma pozná to nepotrebuje čítať a kto ma nepozná tomu je to jedno. Asi si len hladkám ego, ale pre potreby článku sa dá napísať, že len dotváram kontext. No na základe toho, čo som o sebe pravdivo vyplnil som nezvládnuteľný? To ako, že keby v tom samohodnotení osobnosti klamem, tak postúpim ďalej? Tak toto sú otázniky a výkričníky, ktoré ma stále viac utvrdzujú v tom, že ak budem v budúcnosti vyberať ľudí do teamu, budú férovo ohodnotení na základe toho, čo predvedú a nie na základe toho, čo o sebe napíšu oni, alebo nejaký abakus. Pre niektorých ľudí je najlepšie jednoducho rozbehnúť vlastný biznis a nesnažiť sa prispôsobiť davu. Zamerať sa na svoje silné stránky a ťažiť z nich, nie nechať nejaký program, aby ti povedal, aký si. Často môžeme mať aj my sami o sebe mylnú predstavu, no potrebujeme systém, ktorý z nás vymačká to naj. Máš slabé sebavedomie a si slabý? Potom by ti mal systém pomôcť nakopnúť a napredovať. Máš slabé sebavedomie, ale si dobrý? Potom by ti mal dodať odvahu a povzbudiť ťa - ukázať ti, v čom si dobrý. Máš silné sebavedomie, ale stojíš za prd? Potom by ti mal nastaviť zrkadlo a dať ti facku, nech sa preberieš a makáš činmi a nie ústami. No a máš silné sebavedomie a si naozaj dobrý? Potom by ti mal dať priestor v tom v čom si dobrý, podporiť ťa, aby si bol ešte lepší a dohliadol na to, aby si neprestal rásť. Taký systém hľadám. Dnes som ho (ne)našiel. Prečo? Lebo aj keď neviem na 100% v ktorej kategórií a na ktorý typ práce som ja, nakoniec mi aj tak nikto a nič nebude hovoriť, v čom vynikám a v čom nie - ani programy, ani ľudia, ani ja sám nemusím mať to správne vnímanie -> jednoducho sa do toho treba dať a činy budú hovoriť samé za seba, lebo systém je presne taký istý, aký si ty a len ty môžeš zmeniť systém, v ktorom žiješ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?