Príbeh o dvoch kamienkoch

Autor: Michal Duchoň | 20.4.2011 o 21:40 | (upravené 21.4.2011 o 1:14) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1415x

Stojíš pred problémom a jedno riešenie vyzerá horšie ako druhé... Čo s tým? Krátky príbeh o tom, ako aj zdanlivo neriešiteľná situácia ponúka elegantné východisko...

Pred mnohými rokmi, v časoch, keď ešte neboli exekútori a za veľký dlh si mohol ísť rovno do basy, jeden obchodník mal smolu v podnikaní a zadĺžil sa voči jednému úžerníkovi. Tomuto starému, odpornému úžerníkovi sa zapáčila obchodníkova mladá dcéra a tak navrhol výmenu: Bol ochotný zrušiť obchodníkovi dlžobu, ak mu dá svoju dcéru za ženu.


Obchodník aj dcéra boli z tejto predstavy zdesení. Úžerník preto navrhol, aby rozhodol osud. Z vrecúška, v ktorom bude jeden biely a jeden čierny kamienok si má dievča jeden vytiahnuť. Ak vybiere čierny, stane sa úžerníkovou ženou a obchodníkov dlh bude zrušený. Ak by vytiahla biely, môže ostať s otcom a obchodníkov dlh bude takisto zrušený. No ak by sa zdráha ťahať, úžerník by dal obchodníka uväzniť a dievča by bolo odsúdené hladovať.


Hoci zdráhavo, no keďže úžerník mal všetky tromfy v rukáve, obchodník súhlasil. A tak, na druhý deň stál so svojou dcérou a úžerníkom vo svojej záhrade na chodníku posiatom samými bielymi a čiernymi kamienkami. Úžerník mal nachystané vrecúško a nahol sa po kamienky, zobrať jeden čierny, jeden biely a vhodiť ich do vrecúška. Dievča však spozorovalo, že úžerník zobral dva čierne kamienky a hodil ich do vrecúška. Následne požiadal dievča, aby si vytiahlo jeden a podľa jeho farby sa rozhodne, či sa stane jeho ženou.

 

Tu prichádza problém a zároveň pointa celého príbehu (vlastne tá až za chvíľu). Analytickým myslením a zvážením možností sa dajú vydedukovať 3 scenáre:

 

1. Dievča odmietne ťahať a jej otec pôjde do basy

2. Dievča obviní úžerníka z podvodu, ktorý sa nahnevá a pošle jej otca do basy

3. Dievča sa obetuje pre záchranu otca a vytiahne z vrecúška čierny kamienok

 

Očividne, táto analýza nám nepriniesla mnoho výhodných možností - vlastne všetky riešenia vyzerajú na nič... V takomto prípade je dôležité myslieť kreatívne, tzv. "out-of the-box". Nesústrediť sa na obmedzenia a limitácie, ale na riešenia, ktoré nám vedia priniesť želaný efekt (v tomto prípade, aby bol obchodníkovi odpustený dlh a jeho dcéra sa nemusela vydať za úžerníka. Logickým myslením sme prišli na to, že je to nemožné, lebo to by nám prinieslo iba vytiahnutie bieleho kamienka, ktorý sa však vo vrecúšku nenachádza. No kreatívnym myslením sa dá prísť na isté východisko...

 

Dievča sa rozhodlo vytiahnuť si jeden kamienok. Natiahla ruku do vrecúška a vytiahla z nej kamienok. Bez toho, aby sa naň pozrela, alebo ho ukázala, nemotorným pohybom nechala kameň padnúť medzi ostatné na chodníku, kde sa okamžite stratil medzi ostatnými. "Ja som ale nešikovná", povedala dcéra, "ale nevadí, ak sa pozrieš do vrecúška, zistíš, aký kamienok som vytiahla podľa farby toho, ktorý tam ostal..."

 

Nezabúdaj, etické riešenie je tu vždy (aj keď to tak nevyzerá). Sústreď sa na želaný efekt a prestaň myslieť v rámci obmedzení, ktoré si často kladieš len a len ty...

 

(prebraté z knihy: "Edward De Bono - The Use of Lateral Thinking")

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?